LNC2H272MTEH
Mfr.Part #
LNC2H272MTEH
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current @ High Frequency :
22.12A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
500V
Length :
90mm
Diameter :
76.2mm
Leakage Current :
3.49mA
Ripple Current @ Low Frequency :
15.8A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
2700μF
Datasheets
LNC2H272MTEH
LNC 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals