LNC2H222MTEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNC2H222MTEG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
14.2A @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Series :
LNC
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
63.5mm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Leakage Current :
3.15mA
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Length :
100mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Feature :
Stud Mount
Ripple Current @ High Frequency :
19.88A @ 10kHz
Capacitance :
2200µF
Tan Delta :
0.2
Datasheets
LNC2H222MTEG
LNC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals