LNC2H182MSEGBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNC2H182MSEGBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
1800µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.2
Length :
90mm
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
17.78A @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Binding Post
Series :
LNC
Ripple Current @ Low Frequency :
12.7A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Tolerance :
±20%
Diameter :
63.5mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
2.85mA
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Datasheets
LNC2H182MSEGBB
LNC 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals