LNC2G682MTEH
Mfr.Part #
LNC2G682MTEH
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Length :
120mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
400V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
32.34A @ 10kHz
Diameter :
76.2mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Leakage Current :
4.95mA
Ripple Current @ Low Frequency :
23.1A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Mounting Feature :
Stud Mount
Capacitance :
6800µF
Datasheets
LNC2G682MTEH
LNC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals