LNC2G682MTEG
Mfr.Part #
LNC2G682MTEG
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
23.8A @ 120Hz
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Ripple Current @ High Frequency :
33.32A @ 10kHz
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
6.614 168.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Length :
165mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
2
Mounting Feature :
Stud Mount
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
6800µF
Leakage Current :
4.95mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Diameter :
63.5mm
Datasheets
LNC2G682MTEG
LNC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals