LNC2G682MSEH
Mfr.Part #
LNC2G682MSEH
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Stock
2
In Stock :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
23.1A
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Bulk
Termination :
Screw
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
31.8mm
Published :
2010
Ripple Current @ Low Frequency :
23.1A @ 120Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
5000 hours
ECCN Code :
EAR99
Height :
120mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
76.2mm
Ripple Current @ High Frequency :
32.34A @ 10kHz
Capacitance :
6800µF
Leakage Current :
4.95mA
Number of Terminations :
Datasheets
LNC2G682MSEH
Nichicon LNC2G682MSEH
LNC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 23.1A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals