LNC2G392MTEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNC2G392MTEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
23.94A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Length :
80mm
Series :
LNC
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Diameter :
76.2mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Stud Mount
HTS Code :
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Shape :
Binding Post
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
17.1A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
3900μF
Surface Mount :
No
Tan Delta :
0.2
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Leakage Current :
3.75mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
LNC2G392MTEH
LNC 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals