LNC2G332MSEGBN
Mfr.Part #
LNC2G332MSEGBN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
20.86A @ 10kHz
Leakage Current :
3.45mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
3300µF
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
90mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.9A @ 120Hz
Diameter :
63.5mm
Datasheets
LNC2G332MSEGBN
LNC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals