LNC2G272MTEH
Mfr.Part #
LNC2G272MTEH
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Capacitance :
2700μF
Height Seated (Max) :
2.677 68.00mm
Diameter :
76.2mm
Ripple Current @ High Frequency :
20.02A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
65mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
400V
Leakage Current :
3.12mA
Ripple Current @ Low Frequency :
14.3A @ 120Hz
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Stud Mount
Datasheets
LNC2G272MTEH
LNC 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals