LNC2G222MSEFBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNC2G222MSEFBN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
13A @ 120Hz
Leakage Current :
2.81mA
Length :
100mm
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ High Frequency :
18.2A @ 10kHz
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Terminal Shape :
Binding Post
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
2200µF
Voltage - Rated :
400V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
51mm
Series :
LNC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Datasheets
LNC2G222MSEFBN
LNC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals