LMK107B7154KA-T
Mfr.Part #
LMK107B7154KA-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
800μm
Tolerance :
±10%
Series :
M
Published :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
0.15μF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness :
889μm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Datasheets
LMK107B7154KA-T
TAIYO YUDEN LMK107B7154KA-T
M 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
LMK107B7154KA-T Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 10V, it is capable of operating.
LMK107B7154KA-T Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V