LMK105B7224KVHF
Mfr.Part #
LMK105B7224KVHF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0402
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.22µF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Thickness :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
M
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
Tape, Paper
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
LMK105B7224KVHF
TAIYO YUDEN LMK105B7224KVHF
M 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)