LMCI1005-3N3KT
Mfr.Part #
LMCI1005-3N3KT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 3.3NH 300MA 200MOHM SM
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Construction :
Multilayer Chip
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielding :
Shielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ceramic
HTS Code :
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 0.3 NANO HENRY
Tape and Reel (TR)
Package Width :
0.5 mm
Inductance :
3.3 nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Features :
Core Material :
Ceramic
Case/Size Code :
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Package Length :
1 mm
LMCI
DC Resistance :
0.19 Ω
Number of Terminals :
2
Current Rating (Amps) :
300 mA
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Test Frequency :
100 MHz
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.3 A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package Height :
0.5 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Shielded :
No
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Factory Lead Time :
10 Weeks
DC Resistance (DCR) :
200mOhm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Inductance-Nom (L) :
0.0033 µH
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
LMCI1005-3N3KT
Venkel LTD LMCI1005-3N3KT
LMCI1005-3N3KT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Venkel stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD