LMCI0201-1N5ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LMCI0201-1N5ST
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5NH 420MA 120MOHM SM
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Ratings :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Current Rating (Amps) :
420 mA
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
LMCI
Package Length :
0.6 mm
Shielding :
Shielded
Case/Size Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
1.5 nH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package Width :
0.3 mm
Package Height :
0.3 mm
Material - Core :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Height - Seated (Max) :
0.013" (0.33mm)
Rated Current-Max :
0.3 A
DC Resistance :
0.13 Ω
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
Special Feature :
TOLERANCE MEASURED AT 0.3 NANO HENRY
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±0.3nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
4
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Core Material :
Ceramic
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Multilayer
Shielded :
No
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Multilayer Chip
Inductance-Nom (L) :
0.0015 µH
Test Frequency :
100 MHz
Datasheets
LMCI0201-1N5ST
Venkel LTD LMCI0201-1N5ST
LMCI0201-1N5ST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Venkel stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD