LM5101CMA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM5101CMA
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Independent
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Termination :
SMD/SMT
Pin Count :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
4.9mm
Turn On Delay Time :
4 ns
Max Output Current :
1A
Gate Type :
N-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
118V
Propagation Delay :
26 ns
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Time :
0.056 µs
Current - Peak Output (Source, Sink) :
1A 1A
Input Type :
Non-Inverting
Quiescent Current :
200μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Form :
Gull wing
Output Current :
1A
Width :
3.9mm
Voltage - Supply :
9V~14V
Radiation Hardening :
No
High Side Driver :
yes
Rise / Fall Time (Typ) :
990ns 715ns
Lead Free :
Contains Lead
Driven Configuration :
Half-Bridge
Number of Drivers :
2
Nominal Supply Current :
2mA
Number of Terminations :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Turn-Off Delay Time :
4 ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
1.75mm
Number of Pins :
Turn Off Time :
0.056 µs
Rise Time :
990ns
Logic Voltage - VIL, VIH :
2.3V -
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Max Output Voltage :
100V
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Peak Current Limit-Nom :
1A
Fall Time (Typ) :
715 ns
Output Voltage :
118.3V
Supply Voltage :
12V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
LM5101
Pbfree Code :
No
Datasheets
LM5101CMA
Introducing Gate Drivers Texas Instruments LM5101CMA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:LM5101, LM5101CMA pinout, LM5101CMA datasheet PDF, LM5101CMA amp .Beyond Gate Drivers Texas Instruments LM5101CMA ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.