LM4140ACM-2.5
Mfr.Part #
LM4140ACM-2.5
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Product Category :
Voltage Reference
Surface Mount
Max Output Current :
8mA
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Part Number :
LM4140
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input :
1.8V~5.5V
Current - Supply :
375µA
Pbfree Code :
No
Min Input Voltage :
1.8V
Quiescent Current :
320µA
Nominal Supply Current :
265μA
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Radiation Hardening :
No
Trim/Adjustable Output :
Dropout Voltage :
160mV
Number of Channels :
1
Output Voltage :
2.5V
Number of Functions :
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Output Type :
FIXED
Temperature Coefficient :
3ppm/°C
Reference Type :
Dual
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
8
Temp Coef of Voltage-Max :
3 ppm/°C
Max Input Voltage :
5.6V
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Form :
Gull wing
Max Output Voltage :
2.5V
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
8
Reference Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
2.2μVp-p
Length :
4.9mm
Number of Pins :
Width :
3.9mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
LM4140ACM-2.5
Introducing Voltage Reference Texas Instruments LM4140ACM-2.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:LM4140, Number of Channels:1, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, LM4140ACM-2.5 pinout, LM4140ACM-2.5 datasheet PDF, LM4140ACM-2.5 amp .Beyond Voltage Reference Texas Instruments LM4140ACM-2.5 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LM4140ACM-2.5
Voltage Reference Texas Instruments LM4140ACM-2.5 Overview
LM4140ACM-2.5 Features
  • Series Voltage Reference Type with a nominal output voltage of 2.5V.
  • Ultra-low output voltage temperature coefficient, ensuring stability over temperature changes.
  • High accuracy of 0.1% at 25°C, ideal for precision tasks.