LM4132EMFX-4.1
Mfr.Part #
LM4132EMFX-4.1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-5
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
JESD-609 Code :
e0
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
350μVp-p
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Output Voltage :
4.096V
Current - Supply :
100μA
Pin Count :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Pbfree Code :
No
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
5
Max Output Voltage :
4.096V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Quiescent Current :
100μA
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
30ppm/°C
Output Voltage 1 :
4.1V
Reference Type :
Series
Dropout Voltage :
175mV
Number of Functions :
1
Number of Pins :
Number of Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.92mm
Max Output Current :
20mA
Max Input Voltage :
6V
Base Part Number :
LM4132
Tolerance :
±0.5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input :
4.496V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
LM4132EMFX-4.1
Texas Instruments LM4132EMFX-4.1
[Voltage Reference Texas Instruments LM4132EMFX-4.1] Overview
Introducing the LM4132EMFX-4.1 voltage reference integrated circuit by Texas Instruments, a pioneering solution engineered to meet the exacting demands of modern electronic systems. This precision voltage reference, with a nominal output voltage of 4.1V, boasts an impressive accuracy of 0.5%, ensuring reliable and stable performance in critical applications.
LM4132EMFX-4.1 Features
  • High Accuracy: With a precision of 0.5%, ensures dependable voltage output.