LM4132BMF-1.8/NOPB
Mfr.Part #
LM4132BMF-1.8/NOPB
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC VREF SERIES 0.1% SOT23-5
Product Category :
Voltage Reference
Number of Outputs :
1
Packing Method :
TR
Max Output Current :
20mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
5
Mount :
Surface Mount
Voltage - Input :
2.2V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Supply :
100μA
Height :
1.45mm
Output Voltage 1 :
1.8V
Output Type :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Reference Type :
Series
Dropout Voltage1-Nom :
0.23V
Radiation Hardening :
No
Output Voltage :
1.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.2mm
Quiescent Current :
100μA
Nominal Supply Current :
60μA
Min Input Voltage :
2.2V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Pins :
5
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
Number of Functions :
1
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
170μVp-p
Number of Channels :
Tolerance :
±0.1%
Base Part Number :
LM4132
Terminal Form :
Gull wing
Width :
1.6mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Length :
2.9mm
Max Output Voltage :
1.8V