LM4128DMF-1.8
Mfr.Part #
LM4128DMF-1.8
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC VREF SERIES 1% SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Voltage - Input :
2.2V~5.5V
Current - Supply :
100μA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
2.9mm
Output Voltage :
1.8V
Width :
1.6mm
Nominal Supply Current :
60μA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.45mm
Max Input Voltage :
6V
Tolerance :
±1%
Dropout Voltage :
400mV
Base Part Number :
LM4128
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Current :
20mA
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage :
5V
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
170μVp-p
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Min Input Voltage :
2.2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Thickness :
1.2mm
Quiescent Current :
100μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Output Voltage :
1.8V
Datasheets
LM4128DMF-1.8
Texas Instruments LM4128DMF-1.8
[Voltage Reference Texas Instruments LM4128DMF-1.8] Overview
[LM4128DMF-1.8] Features
  • Precise voltage reference with 1% series accuracy