LM4040CIZ-2.5
Mfr.Part #
LM4040CIZ-2.5
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3
Stock
768
In Stock :
768
Manufacturer :
National Semiconductor
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Max Output Voltage :
2.5V
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Noise - 10Hz to 10kHz :
Max Output Current :
15mA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Channels :
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Output Voltage :
2.5V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Tolerance :
±0.5%
Terminal Position :
BOTTOM
Current - Cathode :
65μA
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
FIXED
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Datasheets
LM4040CIZ-2.5
National Semiconductor LM4040CIZ-2.5
Voltage Reference National Semiconductor LM4040CIZ-2.5 Overview
LM4040CIZ-2.5 Features
  • Precision shunt voltage reference
  • 0.5% voltage tolerance