LM4030BMF-2.5/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4030BMF-2.5/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height :
1.45mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.2mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Output Type :
FIXED
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
30mA
Width :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
2.9mm
Reference Type :
Shunt
REACH SVHC :
No SVHC
Output Voltage :
2.5V
Number of Pins :
5
Max Output Current :
50mA
Base Part Number :
LM4030
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
105μVp-p
Temperature Coefficient :
20ppm/°C
Nominal Supply Current :
120μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Voltage :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
5
Temp Coef of Voltage-Max :
20 ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Outputs :
1
Trim/Adjustable Output :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Current - Cathode :
120μA
Reference Voltage :
2.5V
Number of Channels :
1
Number of Functions :
Tolerance :
±0.1%
Texas Instruments LM4030BMF-2.5/NOPB
Voltage Reference Texas Instruments LM4030BMF-2.5/NOPB Overview
LM4030BMF-2.5/NOPB Features
  • 0.1% Voltage Reference Accuracy