LM4040A10IDBZR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LM4040A10IDBZR
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Reference
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
3
Terminal Pitch :
0.95mm
Lead Free :
Lead Free
Length :
2.92mm
Current - Cathode :
125μA
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage :
10V
Number of Channels :
1
Number of Terminations :
3
Reference Type :
Shunt
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Outputs :
1
Output Type :
FIXED
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Thickness :
1mm
Noise - 10Hz to 10kHz :
180μVrms
JESD-609 Code :
e4
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Base Part Number :
LM4040
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
yes
Height :
1.22mm
Trim/Adjustable Output :
No
Max Output Current :
15mA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Max Output Voltage :
10V
Number of Functions :
Width :
1.3mm
Radiation Hardening :
No
Reference Voltage :
10V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
LM4040A10IDBZR
National Semiconductor LM4040A10IDBZR
[Voltage Reference National Semiconductor LM4040A10IDBZR] Overview
LM4040A10IDBZR Features
  • Exceptional 0.1% voltage reference accuracy