LLXND4040TKL6R8MDG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLXND4040TKL6R8MDG
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 1.45A 117.6 MOHM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Brand :
Ratings :
Series :
LLXN
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
6.8 µH
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
98mOhm
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Shielding :
Shielded
Features :
Product :
Power Inductors
Current Rating (Amps) :
1.45 A
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Datasheets
LLXND4040TKL6R8MDG
TAIYO YUDEN LLXND4040TKL6R8MDG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD