LLS2Z471MELA
Mfr.Part #
LLS2Z471MELA
Description
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
870μA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
HTS Code :
Ripple Current :
2.08A
Ripple Current @ High Frequency :
3.12A @ 50kHz
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.08A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
180V
Tan Delta :
0.15
Height :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Diameter :
25mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Datasheets
LLS2Z471MELA
Nichicon LLS2Z471MELA
LLS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.08A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In