LLS1V822MELB
Mfr.Part #
LLS1V822MELB
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.7835A @ 50kHz
Height :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.29A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Ripple Current :
3.29A
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
35V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Leakage Current :
1.6mA
Capacitance :
8200µF
HTS Code :
Datasheets
LLS1V822MELB
Nichicon LLS1V822MELB
LLS 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.29A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In