LLS1V562MELA
Mfr.Part #
LLS1V562MELA
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Stock
66
In Stock :
66
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
25mm
Lead Pitch :
10mm
Published :
2008
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
3.1625A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.75A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
5600µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Feature :
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Leakage Current :
1.32mA
Ripple Current :
2.75A
Voltage - Rated :
35V
Height :
30mm
Datasheets
LLS1V562MELA
Nichicon LLS1V562MELA
LLS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.75A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In