LLS1V153MELB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS1V153MELB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Diameter :
30mm
Voltage - Rated :
35V
Capacitance :
15000µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Pbfree Code :
yes
Height :
40mm
Published :
2008
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
5.52A @ 50kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.8A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Series :
LLS
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
4.8A
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Leakage Current :
2.17mA
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.35
Life (Hours) :
3000 hours
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
LLS1V153MELB
Nichicon LLS1V153MELB
LLS 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In