LLS1V103MELB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS1V103MELB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Stock
401
In Stock :
401
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.1515A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
800 µm
Tan Delta :
0.35
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Series :
LLS
Ripple Current @ Low Frequency :
3.61A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
35V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
10mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
PCB, Through Hole
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Life (Hours) :
3000 hours
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Published :
2009
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
30mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Height :
30mm
Ripple Current :
3.61A
Capacitance :
10000µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
1.77mA
Datasheets
LLS1V103MELB
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS1V103MELB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:35V, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Terminations:2, LLS1V103MELB pinout, LLS1V103MELB datasheet PDF, LLS1V103MELB amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS1V103MELB ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LLS1V103MELB
LLS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.61A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In