LLS1K182MELA
Mfr.Part #
LLS1K182MELA
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 80V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tan Delta :
0.2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
80V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.599A @ 50kHz
Diameter :
25mm
Ripple Current :
2.26A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Capacitance :
1800µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.26A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
1.13mA
Height :
25mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
LLS1K182MELA
Nichicon LLS1K182MELA
LLS 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.26A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In