LLS1J562MELC
Mfr.Part #
LLS1J562MELC
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
4.071A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.75A @ 120Hz
Ripple Current :
3.75A
Capacitance :
5600µF
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
e3
Voltage - Rated :
63V
Leakage Current :
1.78mA
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.25
Height :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
LLS1J562MELC
Nichicon LLS1J562MELC
LLS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.75A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In