LLS1H682MELA
Mfr.Part #
LLS1H682MELA
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Stock
695
In Stock :
695
Published :
2009
Factory Lead Time :
19 Weeks
HTS Code :
Mount :
PCB, Through Hole
Height :
40mm
Leakage Current :
1.74mA
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Voltage :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
3.87A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Pitch :
10mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
6800µF
Lead Diameter :
800 µm
Diameter :
25mm
Ripple Current :
3.87A
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.4505A @ 50kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LLS1H682MELA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS1H682MELA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Mounting Type:Through Hole, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, LLS1H682MELA pinout, LLS1H682MELA datasheet PDF, LLS1H682MELA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS1H682MELA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LLS1H682MELA
LLS 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.87A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In