LLS1H103MELC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS1H103MELC
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Stock
366
In Stock :
366
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
4.92A
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
4.92A @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tan Delta :
0.3
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
2.12mA
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Series :
LLS
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Free :
Lead Free
Published :
2004
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
Snap in
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
5.658A @ 50kHz
Number of Terminations :
2
Height :
35mm
Diameter :
35mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
LLS1H103MELC
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS1H103MELC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Terminations:2, LLS1H103MELC pinout, LLS1H103MELC datasheet PDF, LLS1H103MELC amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LLS1H103MELC ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LLS1H103MELC
LLS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.92A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In