LLS1E273MELC
Mfr.Part #
LLS1E273MELC
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP
Stock
42
In Stock :
42
Leakage Current :
2.46mA
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
2008
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
6.02A @ 120Hz
Tan Delta :
0.4
Ripple Current :
6.02A
Capacitance :
27000μF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Height :
40mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Feature :
Ripple Current @ High Frequency :
6.923A @ 50kHz
Datasheets
LLS1E273MELC
Nichicon LLS1E273MELC
LLS 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.02A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In