LLS1E123MELB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLS1E123MELB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
12000µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.37A @ 50kHz
Packaging :
Bulk
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.8A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Published :
2009
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Polarization :
Polar
Leakage Current :
1.64mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LLS
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.4
Diameter :
30mm
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
3.8A
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
LLS1E123MELB
Nichicon LLS1E123MELB
LLS 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In