LLBHB2520MKT2R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLBHB2520MKT2R2M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.25A 159MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Product Category :
Power Inductors - SMD
Ratings :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Frequency - Self Resonant :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Features :
Current - Saturation (Isat) :
1.8A
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Material - Core :
Metal
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductance :
2.2 µH
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
Product :
Power Inductors
Series :
LLBH
DC Resistance (DCR) :
159mOhm Max
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Type :
Wirewound
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Datasheets
LLBHB2520MKT2R2M
TAIYO YUDEN LLBHB2520MKT2R2M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD