LLBHB1608KKT2R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLBHB1608KKT2R2M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 750MA 345MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Supplier Device Package :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Features :
DC Resistance (DCR) :
345mOhm Max
Current Rating (Amps) :
750 mA
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Product Type :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Brand :
RoHS :
Details
Ratings :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
LLBH
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
520mA
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product :
Power Inductors
Inductance :
2.2 µH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
PCB Mount
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
LLBHB1608KKT2R2M
TAIYO YUDEN LLBHB1608KKT2R2M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD