LKS2A821MESZ
Mfr.Part #
LKS2A821MESZ
Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.75A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Diameter :
22mm
Ripple Current :
1.75A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
820µF
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
0.85907mA
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
LKS2A821MESZ
Nichicon LKS2A821MESZ
LKS 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.75A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In