LKS2A681MESY
Mfr.Part #
LKS2A681MESY
Description
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP
Snap in
Number of Pins :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
20mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.6A
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Test Frequency :
120Hz
Capacitance :
680μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Datasheets
LKS2A681MESY
Nichicon LKS2A681MESY
LKS 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In