LKS1V332MESY
Mfr.Part #
LKS1V332MESY
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Snap in
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.3 %
Lead Pitch :
10.0076mm
Number of Pins :
2
Leakage Current :
1.01956mA
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.3
Ripple Current :
1.5A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
EAR99
Test Frequency :
120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Capacitance :
3300µF
Voltage - Rated DC :
35V
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
25mm
Datasheets
LKS1V332MESY
Nichicon LKS1V332MESY
LKS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In