LKS1K222MESZ
Mfr.Part #
LKS1K222MESZ
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Stock
56
In Stock :
56
Capacitance :
2200µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current :
2.45A
Leakage Current :
1.25857mA
Ripple Current @ Low Frequency :
2.45A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
35mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
80V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Matte Tin (Sn)
Published :
2012
Diameter :
22mm
Through Hole
Tan Delta :
0.25
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
1000 hours
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
LKS1K222MESZ
Nichicon LKS1K222MESZ
LKS 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.45A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In