LKS1K152MESB
Mfr.Part #
LKS1K152MESB
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
1500μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.25 %
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.95A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Diameter :
30mm
Polar
Life (Hours) :
1000 hours
Snap in
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated :
80V
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
1.95A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Datasheets
LKS1K152MESB
Nichicon LKS1K152MESB
LKS 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.95A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In