LKS1J472MESB
Mfr.Part #
LKS1J472MESB
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Stock
19
In Stock :
19
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
3A
Capacitance :
4700µF
Through Hole
HTS Code :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Polar
Published :
2012
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.63245mA
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3A @ 120Hz
Tan Delta :
0.3
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
LKS1J472MESB
Nichicon LKS1J472MESB
LKS 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In