LKS1J332MESZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKS1J332MESZ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
63V
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
2.45A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
22mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Leakage Current :
1.36788mA
Tan Delta :
0.3
Tolerance :
±20%
Series :
LKS
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Test Frequency :
120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
Audio
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Published :
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Ripple Current :
2.45A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
3300µF
Dissipation Factor :
0.3 %
Height :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LKS1J332MESZ
Nichicon LKS1J332MESZ
LKS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.45A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In