LKS1J332MESY
Mfr.Part #
LKS1J332MESY
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Ripple Current :
2.45A
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Audio
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
10mm
Length :
45mm
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±20%
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
3300µF
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
1.36788mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
20mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.45A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Datasheets
LKS1J332MESY
Nichicon LKS1J332MESY
LKS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.45A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In