LKS1H562MESB
Mfr.Part #
LKS1H562MESB
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.8A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Test Frequency :
120Hz
0.3
Leakage Current :
1.58745mA
Capacitance :
5600µF
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.8A
Datasheets
LKS1H562MESB
Nichicon LKS1H562MESB
LKS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In