LKS1H332MESY
Mfr.Part #
LKS1H332MESY
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Published :
Capacitance :
3300µF
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.15A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.15A
Bulk
Leakage Current :
1.21861mA
Matte Tin (Sn)
Length :
35mm
Datasheets
LKS1H332MESY
Nichicon LKS1H332MESY
LKS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In