LKS1H183MESC
Mfr.Part #
LKS1H183MESC
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP
Capacitance :
18000μF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Test Frequency :
120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ALUMINUM (WET)
Number of Pins :
2
Terminal Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Matte Tin (Sn)
Length :
50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current :
4.9A
Datasheets
LKS1H183MESC
Nichicon LKS1H183MESC
LKS 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In