LKS1H103MESB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LKS1H103MESB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Stock
99
In Stock :
99
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
3.85A
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Life (Hours) :
1000 hours
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2009
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
10mm
Termination :
Snap in
Applications :
Audio
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
3.85A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
30mm
Height :
45mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
2.12132mA
Series :
LKS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10000µF
HTS Code :
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LKS1H103MESB
Nichicon LKS1H103MESB
LKS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.85A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In