LKS1E562MESY
Mfr.Part #
LKS1E562MESY
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
Ripple Current :
1.65A
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
ROHS3 Compliant
Length :
30mm
Terminal Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
5600µF
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tan Delta :
0.3
Ripple Current @ Low Frequency :
1.65A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
1.1225mA
Diameter :
20mm
Datasheets
LKS1E562MESY
Nichicon LKS1E562MESY
LKS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.65A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In