LKS1E273MESC
Mfr.Part #
LKS1E273MESC
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP
Tan Delta :
0.4
Diameter :
35mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
27000μF
Leakage Current :
2.46475mA
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
4.2A
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
4.2A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
LKS
Length :
40mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
LKS1E273MESC
Nichicon LKS1E273MESC
LKS 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In